Informace o Korfu

 

KORFU   Řecko - informace o zemi               

Řecký ostrov KORFU, přezdívá se mu Smaragd Středomoří nebo Zelený diamant. Díky hojným srážkám a příznivému klimatu se zde daří rozličné fauně i flóře (40 druhů orchidejí), které přispívají ke kráse tohoto zeleného ostrova. Jeden z Ionských ostrovů Řecka patří k vyhledávaným cílům letní turistiky, milovala ho před 150 lety i rakouská císařovna Sissi (zámeček Achilleion). Pobřeží Korfu zaujímá délku více než 200 km a zdejší pláže patří k nejkrásnějším v celém Středomoří. Většina z nich je dobře dostupná, na západě je však pobřeží strmější a pláže větrnější. Rušný život kypí zejména v hlavním městě ostrova Kerkyře. I v ostatních částech ostrova najdete dostatek obchůdků s potravinami a suvenýry všeho druhu, restaurace a bary. Korfu je oblíbenou destinací zejména britských turistů, kteří sem jezdí po stopách spisovatele G.Byrona, G. Durrella či manžela britské královny Alžběty II., prince Filipa, který se zde narodil. Korfu je spolu s Lefkadou součástí Ionského souostroví, které patří Řecku. My Vám nabízíme pobyty v letoviscích Dassia, Acharavi, Roda, Sidari, Agios Georgios a Messonghi. Výlet můžete podniknout i do hlavního města Korfu (jemuž Řekové říkají Kerkyra). Korfu je nejsevernější a největší řecký ostrov na rozhraní Jónského a Jaderského moře. Ostrov je zároveň stejnojmennou prefekturou v kraji Jónské ostrovy s hlavním městem i přístavem Kerkyra. Má rozlohu 592 877 km2 a žije zde 107 879. Hlavním městem je již zmiňovaná Kerkyra, s 39 500 obyvateli, která je současně přístavem a nalezneme zde také jediné letiště na ostrově.

        červen   červenec

Vzduch  28        31

Voda     23        25

Obecné informace o Řecku naleznete zde.

SUVENÝRY: řetízky, korále, místní víno, keramika, textilie, olivový olej, tymiánový med, sušené bylinky a koření, mandoláto (bílý nugát s mandlemi a medem), pralínes (mandle v cukru) nebo pastéli (sezamová semínka a oříšky v medu). Za ochutnání určitě stojí místní pivo.

MÍSTNÍ KUCHYNĚ: základ tvoří Mezedes - rozmanité pikantní předkrmy zahrnují drobné plody moře, grilovanou nebo nakládanou zeleninu, různě upravené sýry, olivy, pomazánky, taštičky z listového těsta, kuličky z mletého masa, nasolené ryby apod. Hlavní pokrm tvoří zeleninové saláty - olivový olej a vinný ocet, rajčata, papriky a různé druhy zeleniny. Místní specialitou jsou tzatziki, což je vlastně okurkový salát v česnekovém jogurtu.

KLIMA: řecké klima ovlivňuje středozemní mírné podnebí. Vyznačuje se mírnou vlhkou zimou a horkým suchým létem dosahujícím teploty až 40°C.

ČASOVÉ PÁSMO: posun +1 hodina oproti ČR

KOMÁŘI: příznivé klima, vládnoucí na ostrově, podporuje rozmnožování těchto nepříjemných lidských společníků. Doporučujeme proto zakoupení repelentů a elektrických odpuzovačů komárů, které nebývají součástí ubytovacích zařízení (týká se hlavně studií a hotelů 2*+)

NAŠE LETOVISKA:

DASSIA - je letovisko s živou atmosférou, kterou vyhledávají zejména mladé páry, skupiny a přátelé vodních sportů. Leží 9 km od hlavního města Korfu na východním pobřeží ostrova. Můžete odtud dohlédnout přes moře až na řecké a albánské hory. Nádherné jsou procházky podél pobřeží. Taxi a autobusy vás dopraví do dalších živých letovisek v okolí. Dassia je známá svým rušným nočním životem, její pláž je však výjimečně klidná a příjemná. Mola vybíhající do moře z ní činí super místo pro náruživé plavce.

KORFU (řecky Kerkyra) - je hlavním městem řeckého ostrova Korfu. Nachází se na východním pobřeží ostrova a žije zde 39 500 obyvatel (2001). Celý ostrov je často navštěvován turisty. Velkým lákadlem je Staré město v Korfu, které je od roku 2007 součástí světového dědictví UNESCO. Kerkyra zažila hlavní rozmach v 15. století, kdy se město obrnilo mohutnými hradbami. V té době vznikla také Stará pevnost a krátce na to i Nová pevnost, které můžete navštívit. Nezapomeňte se projít krásným centrem s řadou úzkých uliček a kostelem patrona celého Korfu svatého Spyridona.

PALEOKASTRITSA - malebná vesnička se rozkládá u nádherné zátoky s tyrkysovým mořem. Zátoce dodává majestátnosti klášter Panagia Theotokós, který je postaven na vysoké skále. Můžete zde také navštívit muzeum s obrazy, rouchy a také několika obrovskými kostmi, pravděpodobně velrybími. Oblast Paleokastritsa je považována za místo, kde kdysi stával palác krále Alkiona a kde se setkali Nausika a Odysseus. Místo je ideální pro pozorování mořského života a podmořských jeskyň i pro romantickou projížďku na lodičce nebo šlapadle. Opravdovým zlatým hřebem jsou nádherně dlážděné zahrady, které svým návštěvníkům umožní nezapomenutelný výhled na celé pobřeží.

PALÁC ACHILLEION - nádherný palác, který si nechala vystavět na Korfu císařovna Sissi, manželka císaře Franze Josefa I. Leží cca 10 km jižně od hlavního města ostrova. Dokončen byl roku 1890 včetně sloupové kolonády s množstvím soch. Kolem sídla se rozprostírá krásný park se sochami inspirovanými řeckou mytologií. Jsou zde sochy devíti Múz, Vítězný a umírající Achilles a jiné. Nechala zde vystavět malou svatyni se sochou svého oblíbeného básníka Heinricha Heineho. Po tragické smrti jejího syna, korunního prince Rudolfa, dala v Achilleionu umístit i Rudolfovu sochu.

AQUALAND - působivý vodní park Aqualand leží na západě ostrova Korfu v obci Agios Ioannis (uprostřed mezi Kerkyrou a Ermones). Na areálu připomínajícím vodní město se podílel tým, který realizoval stavbu Disney Parku. Vodní park s rozlohou 125 000 m2 Vám může nabídnout vodní i jiné aktivity. Součástí parku jsou skluzavky, tobogány, bazény i umělé říčky, prolézačky s vodotrysky, restaurace, snackbary, bary, cukrárna, minimarkety, převlékárny, uzamykatelné boxy, malé dětské hřiště a skákací hrad. Aqualand se může také pochlubit jedním ze 3 největších bazénů s vodními vlnami na světě. Můžete si vybrat ze 7 druhů intenzity vln od 30 cm do 2,2 m. Perfektní místo pro výlet s rodinou. Cena je přibližně 30 EUR (22 EUR pro děti). Na severu ostrova v Acharavi je druhý aquapark, ne tak velký za 15 EUR (10 EUR pro děti).

PONTIKONISSI - je nádherný malý zelený ostrůvek, nazývaný Myší ostrov. Nachází se nedaleko malého poloostrůvku Kanoni na východní části ostrova, jen několik kilometrů od hlavního města (Korfu/Kerkyra). Myší ostrov svým tvarem připomíná loď a poutá se k němu Homérova legenda o Odysseovi. Mělo údajně jít právě o jeho loď, kterou ve své rozhněvanosti nechal zkamenět samotný Poseidon, král všech moří. Letovisko Kanoni nabízí ze svého pobřeží překrásné výhledy na tento slavný ostrůvek, který je námětem pohlednic a upomínkových předmětů. K samotnému Myšímu ostrovu se lze dostat pouze lodí, které tam směřují pravidelně se spoustou turistů. Překvapením pak pro ně je kaplička, která se najednou objeví uprostřed ostrůvku, protože z Kanoni není díky záplavě cypřišů vidět.

GERALD DURRELL (1925-1995) - tento britský spisovatel zde po krátkou dobu žil a všechny své zážitky z ostrova zúročil ve svých knihách.

BÍLÝ DŮM V KALAMI - malá vesnička na severovýchodě ostrova, kde žil Durrellův bratr Larry Durrell (1912-90), známý prozaik a básník.

JAHODOVĚ RŮŽOVÁ VILA - dnes již žlutá. Zde bydleli Durrellovy jakmile přijeli roku 1935 na Korfu, který museli po vypuknutí války roku 1939 opustit. Nachází se nedaleko hlavního města v Péramě.

NARCISOVĚ ŽLUTÁ VILA - ve vesničce Kontokali, sem se rodina přestěhovala, když jim a jejich návštěvníkům již nestačili male prostory, které jim poskytla jahodově růžová vila.

SNĚHOVĚ BÍLÁ VILA - jmenovala se Kriseda, a leží ve městečku Kanoni, které defakto navazuje na Peramu.

PANTOKRATOR - neboli “Vládce světa” nejvyšší hora Korfu (906 m n.m.).

SIDARI - městečko s překrásnými pískovcovými skalami čnícími do moře. Nachází se zde “kanál lásky”, který když pár propluje spolu, utuží tím svůj vztah. Toto místo je velmi působivé večer při přílivu.

OSTROV VIDOS - leží naproti hlavního města Korfu. Je určen pro výlety, pro ty, kdo si chtějí užít dnes bez turistů. Kdykoliv Vás sem odvezou a večer zase přivezou zpět do hlavního města. Z ostrova je překrásný pohled na hlavní město Korfu.

WINDSURFING - nejlepší podmínky jsou ve městě Roda, na severu ostrova a pak na jihozápadě ostrova u Issosu – pronájem surfu se pohybuje kolem 25-40 EUR.

GOLF - na ostrově je take 18 ti jamkové golfové hřiště, je to pro golfisty skrytý poklad.

MON REPOS - v překladu “můj odpočinek”, zámeček postavený roku 1831 anglickým místodržitelem. Později přešel do rukou řecké královské rodiny a stal se jejím letním sídlem. Po roce 1864 dostal od řeckého krále Jiřího I. toto jméno, protože stal odpočinkovým místem královského páru, kterému se zde roku 1921 narodil princ Philip, vévoda Edinburghský, pozdější manžel britské královny Alžběty II.  

NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽE KORFU

GARDENO - u městečka Vitalades (jih)

SANTA BARBARA - u městečka Marathias (jihozápad)

AGIOS GEORGIOS - pyšní se modrou vlajkou čistoty a kvality pláže (západ).

ISSOS - „korfská poušť“ – u městečka Linia (vedle jezera Limni Korisia na jihu ostrova), nachází se zde opět jedna z nejkrásnějších pláží ostrova.

LOGAS BEACH (sever) – u městečka Peroulades, zapadlá pláž, při přílivu velmi romantické místo, které se z velké části propadne do vln moře. Sestup z útesu nad touto pláží a následný výstup jistě stojí za to.

PLÁŽ KASSIOPII - na severovýchodě ostrova

 

FAKULTATIVNÍ VÝLETY V ČESKÉM JAZYCE

LODNÍ VÝLET DO MĚSTEČKA PARGY A NA OSTROV PAXOS

Na tomto nezapomenutelném lodním výletě budete mít možnost navštívit půvabné městečko na řeckém pobřeží Pargu. Parga Vás přivítá svým starobylým benátským hradem, který střeží vstup do zálivu, kde se městečko rozkládá. Budete mít dostatek času, abyste se zde porozhlédli a navštívili četné obchůdky a taverny nebo se můžete věnovat koupání a slunění na místních písečných plážích. Dále bude následovat plavba až k souostroví pěti malých ostrůvků Paxi, kde se vylodíte na největším z nich. Navštívíte hlavní městečko Gaios, které vás jistě okouzlí svým klidem, půvabem a pohostinností místních obyvatel. Vychutnejte si kávu nebo jiné osvěžení v jedné z místních kaváren. Můžete tu v klidu odpočívat na pláži, koupat se v průzračných vodách ostrova, nebo se jen procházet klidnými uličkami.          7:30-21:00, dospělý 32 EUR/dítě 16 EUR

VELKÝ OKRUH OSTROVEM

Celodenní výlet, ve kterém navštívíte nejkrásnější místa ostrova Korfu. Výlet zahájíte návštěvou letohrádku Achilion, sídla císařovny Alžběty, zvané Sissi, který je zdoben pouze motivy z řecké mytologie. Prohlédnete si prostory zámku a nádhernou zahradu, která jej obklopuje. Výlet si zpříjemníte ochutnávkou tradičních alkoholických nápojů v likérce Koum Kouat. Pokračujeme prohlídkou turistického střediska Paleokastritsa, kde si prohlédneme muzeum a mnišský klášter. Poté nás cesta zavede do vesničky Lakones na vyhlídku Bella Vista, kde můžete obdivovat jednu z nejkrásnějších scenérií celého Středozemního moře. Tradiční suvenýry z ostrova Korfu si můžete nakoupit ve vesničce Makrades. Cestou zpět budete mít možnost se kochat krásným výhledem na západní pobřeží s ostrovy Diapontia                8:00-18:00, dospělý 29 EUR/dítě 14,50 EUR – cena bez vstupu do Achilionu

ŘECKÝ VEČER

Tradiční řecký večer u Kato Korakiana v objektu Luna d´Argento má bohatý program, který zahrnuje ukázku řeckých a korfských lidových krojů  a tanců, řecké písně a břišní tance  za doprovodu živé řecké hudby. Uslyšíte také sólo na buzuki.

Během programu je podávána večeře, skládající se ze 4 chodů (předkrm, hlavní chod, řecký salát a dezert) a po celý večer je neomezená konzumace vína a džusu.

V průběhu večera je možno zatančit si za doprovodu typicky řeckých a světových melodií            8:30-1:00, dospělý 25 EUR/dítě 12,50 EUR

AQUALAND

Zábavní park ležící poblíž hlavního města Kerkyry na planině s názvem Ropa upoutá určitě každého nejen děti, ale i dospělé. Ráno Vás autobus přiveze do tohoto báječné místa, kde můžete celý den strávit objevováním nejrůznějších tobogánů, skluzavek a bazénu. Naleznete tu nejrůznější atrakce pro všechny věkové kategorie. Je tu tobogán s názvem Černá díra, ve které nasednete do velkých gumových kruhů a necháte se unášet proudem. Pro odvážnější jsou tu tobogány Kamikadze. Dále tu objevíte Twister, Divokou řeku a velké množství dalších tobogánů. Pro nejmenší je tu speciální koutek i s nafukovacím hradem. Odpočívat můžete v mírném proudu Líné řeky či na lehátku se slunečníkem. Ani občerstvení a obchod se suvenýry nesmíte vynechat.       9:00-18:00, dospělý 30 EUR/dítě 22 EUR

ALBÁNIE

Celodenní výlet, který Vám umožní uvidět Albánii a životní styl nejchudší evropské země. Po vyplutí z přístavu v Kerkyře loď pluje podél Albánského pobřeží do přístavu v Sarandě. Můžete se tu procházet po městečku nebo se koupat na jedné z místních pláží. Pro milovníky historie je za poplatek připraven výlet s průvodcem do Butrintu – antického města pod patronátem UNESCO. Toto město zmizelo pod bujnou vegetací a bylo znovuobjeveno archeology. Můžete zde obdivovat velmi zachované divadlo, zbytky římských lázní, římský chrám s obdivuhodnou mozaikovou podlahou a mohutné městské zdi.        7:30-21:00, dospělý 32 EUR/dítě 16 EUR + přístavní poplatek 10 EUR/osoba

LODNÍ BARBECUE na západním pobřeží

Celodenní lodní výlet spojený s plavbou kolem západního pobřeží ostrova Korfu. Loď vyplouvá z Paleokastritsy, jednoho z nepůvabnějších letovisek na Korfu a pokračuje do střediska Liapades. Loď poté zamíří směrem na jih. Cestou můžete obdivovat jedinečné skalní útesy, přírodní scenérie, jeskyně s křišťálově čistou vodou Iónského moře i oblázkové pláže. Na jedné z nich se údajně Odysseus střetl s Nausikou. Všichni turisté budou moci poznat pohostinnost kapitána lodi, který jim bude nabízet nápoje po celou dobu plavby. Po připlutí na „Paradise beach“ následuje asi 3 hodinová přestávka. Zatímco kapitán Stefanos a jeho posádka budou připravovat chutný oběd, který se skládá z místních specialit, budete mít dostatek času k odpočinku, koupání nebo potápění a objevování tajů Iónského moře. Odpoledne se loď vrací zpět podél pobřeží. Při nepříznivém počasí možnost změny programu.         10:00-16:00, dospělý 31 EUR/dítě 15,50 EUR

 

 

Jinak máte ještě další dotazy na které se Vám pokusím touto cestou odpovědět :)

Kolik euro si tak vzít sebou?    Sami si sebou bereme obvykle 500 Euro pro nás oba.

Co důležitého si vzítsebou?    Ze zkušenostli si přibalte repelenty proti komárům na večery.

Budou na pláži lehátka?      Lehátka na plážích jsou (ale za dost vysoký poplatek asi 20 euro na den) ale budeme mít lehátka u bazénu a to je pár kroků k pláži takže si myslíme že to nebude problém.

Kolik má maximálně vážit kufr?   15kg

Budou možné nějaké výlety? Pronájem auta atd?    Rozesílali jsme nabídku, která byla mynulí rok a mělo by to být letos podobné, takže pokud jste ji nedostali tak Vám ji na vyžádání pošleme. Auta bude možné na místě bez problémů si vypůjčit. Nabídka bude v hotelu.

Máme si sebou brát ručníky? nebo tam budou?    Takový základ v hotelu je. A my jsme s Janem zvyklí, že si na místě potom v obchudku, který je hned vedle, koupíme za pár korun ručník k bazénu nebo moři.